Co to jest microgreens i czy można hodować je na balkonie?

Co to jest microgreens i czy można hodować je na balkonie?

13 sierpnia 2021 0 przez admin

Microgreens to najmłodsze i najdrobniejsze kiełki warzyw lub ziół. Są uprawiane w glebie lub innych podłożach uprawowych i zbierane, gdy mają mniej niż dwa cale wysokości. Tak, możesz uprawiać mikroziele na balkonie! Dobrą wiadomością jest to, że są bardzo łatwe w uprawie, potrzebują bardzo mało miejsca i potrzebują tylko światła słonecznego przez co najmniej sześć godzin dziennie.

Jak uprawiać nasiona microgreens? 

Microgreens są dobrym źródłem witamin i minerałów. Mogą być uprawiane w domu i stanowią świeżą, chrupiącą i pyszną przekąskę w Twojej diecie. Microgreens to najmłodsze, najmniejsze kiełki, które pochodzą z nasion roślin jadalnych. Są zbierane, gdy osiągną rozmiar centymetra lub dwóch. Można je uprawiać w małych pojemnikach w pomieszczeniu lub na zewnątrz na ziemi, mieszance doniczkowej lub kamieniach wzrostowych. Ważne jest, aby były wilgotne, podlewając je codziennie. Najlepszym czasem na zbieranie mikrozielonych roślin jest osiągnięcie przez nie dwóch centymetrów wysokości, co zwykle zajmuje 4-5 dni. Aby je zebrać, po prostu odetnij ich łodygi tuż poniżej poziomu gruntu ostrym nożem lub nożyczkami, a następnie przechowuj w hermetycznym pojemniku w

Jakie są rodzaje nasion microgreens? 

Microgreens to rodzaj jadalnej rośliny, która została wyhodowana z nasion w kontrolowanym środowisku. Uprawiane są zwykle przez 3-4 tygodnie i zbierane tuż przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Główną zaletą microgreens jest to, że nie wykształciły jeszcze żadnej goryczy, kwaśności i innych cech, które czynią je mniej smakowitymi dla ludzkiego podniebienia w wieku dorosłym. Dzięki temu można je jeść w dużych ilościach

Z czym można jeść microgreens? 

Microgreens są doskonałym dodatkiem do każdej potrawy ze względu na ich wysoką wartość odżywczą. Microgreens można spożywać z pieczywem, sałatkami i płatkami zbożowymi. Microgreens są bardzo delikatne i mają krótki okres trwałości. Powinny być skonsumowane w ciągu dwóch dni od zebrania. Microgreens to rodzaj młodej, jadalnej rośliny, która jest zbierana na bardzo małym etapie. Są pełne białka, minerałów i witamin – z których wszystkie są niezbędne do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania naszego organizmu.

Dlaczego warto hodować microgreens? 

Microgreens to niesamowity nowy trend w branży spożywczej. Są kolejnym krokiem w stosunku do kiełków i są bardziej zasobne w składniki odżywcze niż wspomniane produkty. Microgreens zawierają różnorodne zielone warzywa, takie jak jarmuż, brokuły, szpinak i wiele innych. Są one zazwyczaj uprawiane w glebie w nasłonecznionym środowisku. Korzyści z mikrozieleń dla naszego zdrowia obejmują bogate źródło przeciwutleniaczy, minerałów i witamin, które dzięki wysokiej zawartości chlorofilu mogą wspierać zdrowie serca, a nawet zdrowie skóry. Microgreens to nowe rozwiązanie. Są pożywieniem, które zapewnia różnorodne składniki odżywcze i minerały, których potrzebuje Twój organizm. Microgreens są również pysznym i łatwym dodatkiem do codziennej diety.