Czym się różnią kiełki od mikrolistków?

Czym się różnią kiełki od mikrolistków?

13 sierpnia 2021 0 przez admin

Kiełki to sadzonki fasoli, zbóż i innych warzyw. Można je jeść na surowo lub gotować, aby uzyskać chrupiącą konsystencję. Z drugiej strony mikrolisty to rodzynki wykonane z winogron o średnicy mniejszej niż jeden cal. Te maleńkie słodkie przysmaki są idealne jako dodatek do trail mix lub bułeczek. Kiełki i mikrolisty to dwa rodzaje kiełków, które są świetnym sposobem na dostarczenie codziennej dawki warzyw. Kiełki są zazwyczaj uprawiane w wodzie, podczas gdy mikrolisty rosną w glebie.

Jak uprawiać na balkonie microgreens? 

Microgreens to bogate w składniki odżywcze rośliny, które łatwo rosną na balkonie. Rośliny te rosną w środowisku bezglebowym, dzięki czemu można je uprawiać w doniczkach lub pojemnikach. Może minąć nawet cztery tygodnie, zanim osiągną pełny rozmiar i zostaną zebrane, ale gdy są gotowe, stanowią doskonałe źródło witamin i minerałów.

Microgreens to pożywny sposób na dodanie do diety świeżych, zielonych warzyw. Można je uprawiać na balkonie bez brudu i światła słonecznego! Wszystko, czego potrzebujesz, to trochę organicznych nasion, bezglebowa mieszanka doniczkowa, woda i słoneczne miejsce.

Jakie są najważniejsze korzyści zdrowotne z jedzenia microgreens? 

Microgreens to młode, delikatne liście warzyw i ziół. Można je uprawiać na wiele różnych sposobów, np. hydroponicznie lub w glebie. Te maleńkie rośliny oferują wiele korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie stanu zapalnego, obniżenie ciśnienia krwi i poprawa zdrowia układu krążenia. Microgreens to delikatne, młode liście różnych warzyw. Zazwyczaj są zbierane, gdy ich nasiona dopiero zaczynają kiełkować. Microgreens są pełne składników odżywczych i mogą zapewnić wiele korzyści dla twojego zdrowia.