Jakie witaminy są wytwarzane przez nasz organizm?

Jakie witaminy są wytwarzane przez nasz organizm?

13 sierpnia 2021 0 przez admin

Witaminy to składniki odżywcze, których nasz organizm potrzebuje do wzrostu i rozwoju. Jedynymi witaminami wytwarzanymi przez nasz organizm są witamina D, witamina K i B-12. Witamina D jest produkowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Występuje również w rybach, jajach i produktach mlecznych. Witamina K znajduje się w warzywach liściastych, takich jak szpinak oraz w zielonej herbacie. Witamina B-12 znajduje się w białkach zwierzęcych, takich jak mięso, jajka lub produkty mleczne.

Jakie jest zapotrzebowanie dorosłej osoby na witaminę D?

Witamina D jest niezbędna dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Pomaga organizmowi wchłaniać wapń, który jest ważny dla budowy i utrzymania mocnych kości. Witamina D pomaga również chronić przed osłabieniem mięśni, złamaniami kości i osteoporozą. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy D, twoje kości mogą stać się cienkie i kruche, ponieważ nie otrzymują wystarczającej ilości wapnia. Naraża to dorosłych na ryzyko rozwoju osteoporu

Jakie jest zapotrzebowanie dorosłej osoby na witaminę K? 

Witamina K jest niezbędna do krzepnięcia krwi, a wiele osób nie ma jej wystarczająco dużo. Witamina K znajduje się w wielu produktach spożywczych, ale osoby o ograniczonej diecie mogą być narażone na niedobór witaminy K. Może to następnie prowadzić do problemów z krwawieniem.

Jakie jest zapotrzebowanie dorosłej osoby na witaminę B12? 

Witamina B12 jest niezbędną witaminą dla wszystkich dorosłych. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, która pomaga w produkcji DNA i czerwonych krwinek. Pomaga również w tworzeniu osłonek mielinowych, ochronnej osłony wokół włókien nerwowych. Dorośli muszą spożywać zalecaną dzienną dawkę (RDA), aby zachować zdrowie.

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do problemów z utrzymaniem równowagi, depresji, zmęczenia, słabej pamięci i mrowienia w dłoniach i stopach z powodu uszkodzenia nerwów. Objawy niedoboru są często przerywane lub pojawiają się i znikają z czasem, ponieważ zapasy witaminy B12 w organizmie nie są tak duże, jak w przypadku innych witamin, takich jak A lub C.